Solum Maahanmuutto
Solum Maahanmuutto

Turvallinen arki Suomessa

Laadukkaiden maahanmuuttopalveluidemme tavoitteena on luoda asiakkaillemme mahdollisimman hyvät edellytykset turvallisen arjen luomiseksi ja ylläpitämiseksi Suomessa. Vastaanottokeskuspalvelumme tarjoaa majoitusta, hyvinvointipalveluja sekä työ- ja opintotoimintaa kansainvälistä suojelua hakeville aikuisille ja perheille.

Vastaanottokeskukset

Mäkikylä

Yksikön johtaja
Jenna Haimi
044 901 9109
jenna.haimi@solum.fi

Kemi

Yksikön johtaja
Jani Paananen
044 901 8667
jani.paananen@solum.fi

Hoivaa ja kasvatusta alaikäisille

Kodinomaiset ryhmäkotimme tarjoavat Suomeen ilman huoltajaa tulleille alaikäisille turvallisen ympäristön, jossa hoivaa ja kasvatusta tarjotaan lasten ja nuorten ikä- ja kehitystaso huomioiden. Ryhmäkotiemme toiminta on rakennettu turvallisen arjen ympärille ja toimintaamme ohjaa vahvasti lapsen etu.

Ryhmäkodit alaikäisille

Nuorten Isola Espoo

Yksikön johtaja
Heidi Virtanen
044 491 0616
heidi.virtanen@solum.fi

Jyväskylä

Yksikön johtaja
Pia Rantanen
044 901 8704
pia.rantanen@solum.fi

Vihti

Yksikön johtaja
Johanna Suominen
044 901 9059
johanna.suominen@solum.fi

Orivesi

Yksikön johtaja
Aila Laine
044 712 3619
aila.laine@solum.fi

Tampere

Yksikön johtaja
Minna Yrjölä
044 713 3222
minna.yrjola@solum.fi

Turku

Yksikön johtaja
Hanna Ayelbassa
044 736 3896
hanna.ayelbassa@solum.fi

Savonlinna

Yksikön johtaja
Sirpa Kolistaja
044 705 8593
sirpa.kolistaja@solum.fi

Kuopio

Yksikön johtaja
Sirpa Tuomilinna
044 710 9312
sirpa.tuomilinna@solum.fi

Kotka

Yksikön johtaja
Soile Tilli
soile.tilli@solum.fi
044 491 8004

Kirkkonummi

Yksikön johtaja
Ellinoora Söderman
ellinoora.soderman@solum.fi
044 735 9391

Espoo

Yksikön johtaja
Kristiina Rasinmäki
kristiina.rasinmaki@solum.fi
044 421 8024

Vantaa

Yksikön johtaja
Anna Vainio
anna.vainio@solum.fi
044 710 8008

Nopeasti apua paperittomille

Hätämajoitus yksikkömme tarjoaa päihteetöntä, ryhmämuotoista ja tilapäistä asumista paperittomille sekä liikkuvalle väestölle. 

Paperittomien hätämajoitus

Helsinki Pitäjänmäki

Kornetintie 10
00380 Helsinki
044 724 1458 (klo 16-9)
paperittomien.hatamajoitus@solum.fi

Yksikön johtaja
Harri Nieminen
044 724 1457
harri.nieminen@solum.fi

Hallinto ja johto

Katja Auvinen
Palvelujohtaja
044 724 1305
katja.auvinen@solum.fi

Jenny Joensuu
Palvelujohtaja
044 491 9656
jenny.joensuu@solum.fi